Home CELEBRITY GOSSIP Ameng’eng’o Tu: Pritty Vishy Praises Wanja Kihii For ‘Using’ Stevo Simple Boy

Ameng’eng’o Tu: Pritty Vishy Praises Wanja Kihii For ‘Using’ Stevo Simple Boy

0

Pritty Vishy has broken silence about the alleged relationship between Rapper Stivo Simple Boy and Wanja Kihii. The latter went viral for dissing local and popular artists including Diamond Platnumz and Khaligraph Jones.

Through her antics , Pritty Vishy has taken to social media with claims that Wanja is just using Stevo Simple Boy for clout. She hailed the upcoming comic cum singer in a post on her Instagram stories . She wrote,
“Its funny how women are using person X for clout and to push their project while ameng’eng’o tu. Any way Wanja Kihii use him properly. Am proud of you mama,”

Few days ago, Wanja Kihii took to her social media pages to profess her undying love for Stevo Simple Boy. She described Stevo as a handsome man adding that she longed to be given the title Stevo Simple girl. She said,
” Simple Boy ni mtanashati sana na kila mtu anajua, na unaona pia mimi ni mrembo na uzuri wetu unaendana sambamba. kuja mimi nikuwe Simple Girl tukuwe mazebra. Simple Boy mimi nakupenda, wachana na hao unashinda ukiwaambia hapo nje unawapenda na hawakupendi. Mimi nakupenda, kwa iyo kuja mimi nikuwe Simple Girl tukuwe mazebra,”

In reply to Wanja Kihii’s quest for Simple Boy’s love, the Mihadarati hitmaker wrote,
“Huwezijjua mahali mahaba yatakupeleka. Kenye nilipendea Wanja Kihii ni vituko vyake. Kwa umbo pia ameumbika lakini pia ako na ucheshi,”
Earlier on, Stevo Simple Boy had professed his love for vienyeji’s. He stated that he doesn’t
“Mimi sijapenda madem wa Nairobi, wa ushago – vienyeji. Unajua vienyeji wanajua kuheshimu ndoa.Wanajua kuheshimu mwanaume.Lakini wa Nairobi saa ngapi apake makeup, saa ngapi apikie wanaume unaona. Haimake sense, ”

“Kuna mwanadada ambaye nimeona amenivuta sana anaitwa Kaveve Kazoze. Kama ako single mwambe Stevo namtamani. Awe wangu lazizi, sitamsuta, aje awe mchumba wangu,”

Leave a Reply